הלמוט אייזל

הלמוט אייזל, קלרנית

"אני לא יוצר מוזיקה, המוזיקה כבר נמצאת כאן, בכל רגע. קודם אני שומע אותה בתוכי, ואז אני מעביר אותה לקלרנית כדי לחלוק אותה עם הקהל שלי, זה בא לידי ביטוי כאן ועכשיו, המוזיקה היא שפה וזה אומר אפילו יותר ממילים ". הלמוט אייזל

מאז ילדותו המוקדמת אהב הלמוט אייזל לספר סיפורים, להשתמש בהם לנחם, לצחוק ולבכות בעזרת הקלרנית שלו. סבו ליאו לימד אותו את יסודות הנגינה בקלרנית ועם הזמן גילה עד כמה הוא יכול לבטא את עצמו דרך הנגינה בכלי הזה. במהלך לימודי המתמטיקה שלו ניגן הלמוט אייזל בהרכבי ג'אז שונים ופיתח את יכולות האלתור שלו.

גורם מכריע בקריירה המוזיקלית שלו היה המפגש והידידות ארוכת השנים עם גיורא פיידמן. פיידמן הציג בפניו את מוזיקת הכליזמרים וסיפר לו על ההשפעה הרוחנית שלה. בדיוק כמו פיידמן, אייזל משתמש בקלרינט שלו כקול אנושי ומחפש את הקשר האינטנסיבי עם הקהל. באמצעות אלתור, מתפתחים דיאלוגים ספונטניים – בין אייזל לבין מוזיקאים אחרים, כמו גם עם המאזינים.

הלמוט אייזל נחשב לאחד מנגני הכליזמר הטובים והמעניינים ביותר באירופה. הוא פיתח את הסגנון שלו  דרך השפעות של מוזיקת ג 'אז, כליזמר ומוזיקה קלאסית.

לאחר קבלת התואר שלו במתמטיקה בשנת 1985, הלמוט אייזל עבד כיועץ עסקי עד 1993. במהלך אותה תקופה הוא השתלם בכיתות האמן של גיורא פיידמן. יחד עם ESPE והשלישייה שלו Helmut Eisel & JEM, הוא ניגן קונצרטים בגרמניה, הולנד, פולין, גאורגיה וישראל. 

מלבד הלהקה הקבועה שלו , Helmut Eisel & JEM, הוא הקים כמה להקות בשיתוף פעולה עם מוזיקאים בינלאומיים מהשורה הראשונה והופיע בפסטיבלים שונים בישראל וברחבי העולם. הלמוט אייזל הוא אחד האמנים האורחים הקבועים בפסטיבל "קלרנית וכליזמר בגליל" בצפת ובירושלים ב15 השנים האחרונות ויצירותיו המקוריות הוצגו בקונצרטים שונים ברחבי ישראל.

מאז 1993, הלמוט אייזל מובילה באופן קבוע סדנאות כליזמר ואילתור בגרמניה, ישראל, נורבגיה, פולין ומדינות נוספות וכמו כן גם מעביר הרצאות בנושאי תקשורת ותרבות ארגונית.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

he_ILHebrew
en_USEnglish he_ILHebrew